FUJI ELECTRIC MANUAL MOTOR PROTECTOR, RO
$348.00USD
Precio no incluye IVAFUJI ELECTRIC MANUAL MOTOR PROTECTOR, ROTARY, 40A, THERMAL OVERLOAD, 28.0-40.0A ADJUSTABLE, 520A INSTANTANEOUS TRIP RATING, OPEN, 55MM FRAME.
Modelo: BM3VHB-040Fecha Entrega:
Unidades Disponibles: 17
Precio (no incluye IVA):
$348.00USD
Atributos del producto
| Brand | Fuji Electric |
|---|---|
| Item | Motor protector |
| Starter Type | Manual |
| Actuator Type | Rotary |
| Amperage Rating | 40A |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Horsepower Rating | 30hp |
|---|---|
| Relay Type | Thermal overload |
| Operation Type | Bi-metallic |
| Full Load Amperage Range | 28.0-40.0A adjustable |
| Instantaneous Trip Rating | 520A |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Type | (3) N.O. |
| Trip Class | Trip Class 10 |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Ground Fault Protection | No |
| SCCR Rating | 50kA SCCR |
| UL Rating | UL 508 rated |
| Enclosure Type | Open |
| Frame | 55mm |
| Mounting | 35mm DIN rail |
| Connection | Screw terminal |
| Additional Information | For UL Type E listing, Short Circuit Alarm contact block BZ0TKUAB must be added to the MMS. Suitable as a motor disconnect |
¿Porqué SDI Industrial Store?
Compra rápido, seguro y sencillo
La mejor calidad de servicio
Garantía directa con nosotros
Envíos Gratis en compras mayores a $ 650.00
