PROSENSE TEMPERATURE SENSOR, PT100 RTD,
$91.00USD
Precio no incluye IVAPROSENSE TEMPERATURE SENSOR, PT100 RTD, THREADED BOLT SENSOR, 3/8IN BOLT LENGTH, 3/16IN TIP, STAINLESS STEEL SHEATH, 1/4-28 UNF PROCESS CONNECTION, 6FT 24 AWG WIRE LEADS.
Modelo: RTD1-N38P14-01Fecha Entrega:
Unidades Disponibles: 20
Precio (no incluye IVA):
$91.00USD
Atributos del producto
| Brand | ProSense |
|---|---|
| Item | Temperature sensor |
| Sensor Element | Pt100 RTD |
| Sensor Type | Threaded bolt sensor |
| Accuracy | Class A accuracy |
| Bolt Length | 3/8in |
| Tip Length | 3/16in |
|---|---|
| Tip Diameter | 3/16in |
| Sheath Material | Stainless steel |
| Sensor Insulation | Kapton |
| Process Connection | 1/4-28 UNF |
| Electrical Connection | 6ft 24 AWG wire leads |
| Conductor Insulation Material | Kapton and stainless steel overbraid |
| Temperature Sensing Range | -40 to 600 deg F |
¿Porqué SDI Industrial Store?
Compra rápido, seguro y sencillo
La mejor calidad de servicio
Garantía directa con nosotros
Envíos Gratis en compras mayores a $ 650.00
